Megújult a Lángoló!
Olvasd cikkeinket az új oldalunkon, ahol az eddigieknél jóval több tartalom vár!
A Beatmates zenei marketingcsapat az elmúlt napokban végzett legújabb kutatásában azt próbálta megállapítani, hogy milyen az átlagos magyar zenész. Az elsősorban az anyagi körülményekre vonatkozó felmérésben 94-en vettek részt anonim módon, de a csapat szerint volt köztük például rockzenész, rapper, népzenész és mulatós előadó is. Ja, és persze nem arra jutottak, hogy olyan, mint Slash, ő pont azért került ide, mert fel sem merül az érintettsége a dologban, meg mert ez egy tök király kép. Lássuk tehát, mik a kutatás legérdekesebb eredményei.
Aki azt hitte, hogy a hazai zenei szakma tele van kezdőkkel, az csalódni fog, hiszen a kutatás szerint az átlag magyar zenész 8 éve és 136 napja foglalkozik zenével, ráadásul a kitöltők 40 százaléka már több mint 10 éve teszi ezt. Ehhez képest úgy tűnik, hogy a kitöltők nem nagyon bíznak a zenész-életpályamodellben, mert átlagosan havonta 118 ezer forint bevételt várnak a zenélésből, ami nem túl jó fizetés. Ráadásul csak 19 olyan kitöltő volt, aki reálisan felmérve a helyzetet több mint 200 ezer forintot szeretne hazavinni havonta zenei munkássága folyományaként. A kérdőív persze arra is rákérdezett, hogy ehhez képest mennyit visznek haza ténylegesen a válaszadók, és ez hozta talán a legdurvább eredményt, úgyhogy meg is mutatom:
Ahogy fent is látszik, a nem túl nagyravágyó várakozások egyáltalán nem teljesülnek be, szinte pontosan 100 ezer forinttal kevesebb a valós átlagkereset, mint az elvárt, és ez is csak azért ilyen „jó”, mert két jól kereső válaszadó felhúzza.
A kutatás megállapítja azt is, milyen a magyar zenész értékrendje. Hát ilyen:
Azaz a Beatmates felmérése szerint a hazai zenészeket elsősorban a megjelenési és pénzszerzési lehetőségek érdeklik, és nem az a háttér, ami megteremthetné a nagyobb bevételt (és legkevésbé az, hogy legyen egy jó menedzserük). Érdekes az az adat is, hogy a válaszadók átlagosan úgy látják, 280 ezer forintra lenne szükségük ahhoz, hogy sikeressé tegyék produkciójukat. 118 ezres havi kereset mellett ez elég gyorsan megtérülő üzlet lenne, de a realitás az a Beatmates szerint, hogy ennél azért nagyobb összegre lenne szükség ahhoz, hogy valaki rendesen befuthasson. Ezt az befektetést egyébként a válaszadók 77 százaléka tervezi saját forrásból is finanszírozni, 40 százalékuk bízik a szponzorokban, 27 százalékuk pedig a pályázati pénzekben.
Érdekes még, hogy a felmérés válaszadói átlagosan 13 koncertet adtak 2014-ben, 8,5 százalékuk viszont több mint negyvenet. Saját produkciójukat pedig így értékelték a kérdőív kitöltői:
Az átlag itt 6,74, sőt négy, saját bevallása szerint világszínvonalú produkció is benne van ebben a 18 ezer forintos átlagban, ami a bevételeket illeti. Hát, ha igaz, hogy ilyen jó színvonalú produkciókkal ennyire kevés pénzt lehet keresni, akkor megerősíthetjük, hogy zenésznek lenni cseppet sem könnyű Magyarországon.
Ha a többi adat is érdekel, a kutatás teljes beszámolóját a Beatmates értékelésével együtt itt tudod megnézni.