Megújult a Lángoló!
Olvasd cikkeinket az új oldalunkon, ahol az eddigieknél jóval több tartalom vár!
Húsz induló zenekar és 88 klub kapott támogatást az NKA Hangfoglaló (korábban Cseh Tamás) Program új évadának első két alprogramjában. A nyertes előadók hang- és képfelvétel elkészítésére összesen 40 millió, a klubok koncertek szervezésére 196,5 millió forintot fordíthatnak.
A negyedik évadot új, átfogó elnevezéssel, Hangfoglaló Programként indítjuk, amely az eddiginél jobban kifejezi a kezdeményezés sokszínűségét. Köszönet Cseh Tamás családjának, hogy 2014-től idén őszig térítés nélkül adott engedélyt a név használatára
- mondta Lőrinczy György, a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke a csütörtöki eredményhirdetésen az újbudai A38 hajón.
Bajnai Zsolt, a Hangfoglaló Program megvalósításáért felelős kollégium vezetője kiemelte: az augusztus 4-i határidőig a tavalyinál több, 317 előadó nyújtott be pályázatot az induló zenekari alprogramhoz, közülük a leendő mentorokból és a kollégium tagjaiból álló szakmai zsűri 84-et hívott be az október eleji meghallgatásra. A kiválasztott húsz zenekar két-kétmillió forintot fordíthat legalább öt új dal rögzítésére, egy hanghordozó fizikai megjelentetésére, egy videoklip elkészítésére, saját promóciójára, illetve egy lemezbemutató koncertre.
A 2017/2018-as évad nyertes induló zenekari listáján ők szerepelnek:
- Red Swamp
- Freakin Disco
- Platon Karataev
- Meg egy cukorka
- Ham Ko Ham
- Dungaree
- Bluebay Foxes
- EPMK
- Mabon Dawud Republic
- Shaibo
- Papaver Cousins
- Keresztkérdés
- Azur
- Telma Lincoln & Minimyst
- Sin Seekas
- Beans
- SONYA
- I Am Soyuz
- Idegen
- Aurevoir.
Ők Lőrinczy Györgytől és Bajnai Zsolttól vették át az elismerő okleveleket.
A klubtámogatói programra 116 pályázat érkezett, a 88 nyertes klub közül 61 vidéki, 16 fővárosi, 11 pedig határon túli. Ezek olyan belépőjegyes koncertekre kaptak támogatást, ahol élőben lesznek hallhatók magyar formációk. A klubok az elnyert forrás nagyobbik részét a zenekarok fellépti díjára, kisebb hányadát az adott koncertek promóciójára fordíthatják.
A sikeres vidéki pályázó klubok között van mások mellett a pécsi Nappali Bár, a bajai Armstrong Club, a szarvasi Zebra Club, a Miskolci Kulturális Központ, a szegedi JATE Klub, a székesfehérvári Fezen Klub, a soproni Hangár Music Garden, a debreceni Incognito Club, az egri Gödör Klub, a szolnoki Aba-Novák Agóra Kulturális Központ, a tatabányai Roxxy Music Club, a gödöllői Trafo Club, a kaposvári Hang-Ár Music Pub, a nyíregyházi Club Hollywood, a szombathelyi AGORA Művelődési és Sportház, a salföldi Faluház és a nagykanizsai Kanizsai Jazz Klub.
A határon túlról hat erdélyi klub - köztük például a kolozsvári Atelier kultúrkocsma - kapott támogatást, a Felvidékről négyen, így például a dunaszerdahelyi Soul Hunter Music Club, a Vajdaságból pedig a szabadkai Klein House. A nyertes budapesti klubok között van többek között az A38 hajó, a Budapest Jazz Club, a Budavári Művelődési Ház, a Fészek Kulturális Központ, a Fonó Budai Zeneház, a Gödör Klub, a Kobuci Kert és a Kuplung Klub.
A Hangfoglaló Program kilenc alprogramból áll, ezekre a 2017/2018-as évadban összesen 675 millió forintot fordítanak. A Hangfoglaló Program forrása az üres adathordozók után szedett jogdíjak NKA-hoz kerülő 25 százaléka. A program célja támogatni a hazai könnyűzenét, elősegíteni új előadók megjelenését, hozzájárulni a meglévő produkciók bemutatkozásához, nemzetközi megjelenéséhez, médiatámogatásához, a könnyűzenei örökség megőrzéséhez, a jogdíjfizetés ösztönzéséhez, a menedzsment képzéshez, illetve az oktatáshoz.