Megújult a Lángoló!
Olvasd cikkeinket az új oldalunkon, ahol az eddigieknél jóval több tartalom vár!
Bár még utolsó rohamainál tart a tél, március 30-án időjárástól függetlenül megkezdődik a Budapesti Tavaszi Fesztivál. A rendezvénysorozat helyszíneként az A38 is bekapcsolódik a programba, ahonnan most három olyan produkciót ajánlunk, amely kétségkívül méltók az egyéni világú, kísérleti zenék kedvelőinek figyelmére. A hajón a BTF programján belül lesz kísérleti art pop/rock Kanadából, francia downtempo, és elektronikával flörtölő kortárs komolyzene. További információk a hajtás után!
Braids - Április 2., hétfő, 20:00
Először játszik Budapesten a kanadai kísérleti pop/art-rock formáció, az immáron több mint tíz éves Braids. Az eredetileg ausztráliai Calgary-ból származó együttes magját alkotó három tag, Raphaelle Standell-Preston, Austin Tufts és Taylor Smith tinédzserkoruk óta együtt zenélnek, zenei függetlenségüket a kezdetek óta őrzik. Jelenleg Montrealban dolgoznak, turnéztak már több kontinensen, és végre Magyarországra is eljutnak. Utoljára három éve, 2015-ben adtak ki nagylemezt, így valószínűleg a koncertjükön már friss anyagot is hallunk tőlük.
Akik nem ismernék őket, azoknak nagyjából úgy tudnánk leírni a zenéjüket, mintha egy elektronikusabb Radiohead zenélne egy kevésbé szélsőséges Björkkel a mikrofon mögött. Lemezeiken az elektronikus zene keveredik a dream pop és az art rock stílusokkal, kifejezetten egyéni módon, első hazai fellépésük mindenképpen kuriózumnak tekinthető.
A kanadai csapat előtt a hazai Belau lép fel. Végtelenül úszó szintetizátortémák, álmodozó visszhangok, simogató énekek: így lehetne röviden összefoglalni a zeneileg egyébként sok forrásból merítő formáció világát.
További információk a koncert Facebook-eseményén!
Chapelier Fou - Április 13., péntek, 20:00
Az Őrült Kalapos, azaz Chapelier Fou a francia downtempo elektronika egyik legegyedibb hangú, páratlanul változatos zenét komponáló alakja. A „komponálás” kifejezés nem véletlen – a klasszikus zenei végzettségű multiinstrumentalistát tavaly megjelent negyedik nagylemeze után a kísérletező elektronikus zene legnagyobbjai között emlegetik, valahol Amon Tobin és Yann Tiersen között.
Zenéje azonban ellenáll mindenféle összehasonlításnak, Chapelier Fou teljesen egyedi úton jár, kompromisszumok nélkül valósítja meg elképzeléseit. Kedves blődlik, vidám sanzonok, hiperbonyolult ritmusképletek, a legkülönbözőbb hangszerek páratlan gazdagsága, elektronikus hangszőnyegek, sűrű atmoszféra, vad hangulatváltások – ezekből áll össze a francia producer dús, minden pillanatban újabb és újabb meglepetéseket tartogató muzsikája.
További információk a koncert Facebook-eseményén!
Grandbrothers - Április 18., szerda, 20:00
A Grandbrotherst többen az elektronika határterületeivel érintkező, kortárs komolyzenei hangzás legnagyobb európai reménységeinek tartják. A duóból Erol Sarp klasszikus zongoratanulmányai végeztével épp Steve Reich munkásságában mélyedt el, Lukas Vogel pedig saját fejlesztésű billentyűs hangszereivel kísérletezett. A duó attól az egyszerű ötlettől vezérelve jött létre, hogy mi lenne, ha a zongorakalapácsok össze lennének kapcsolva Vogel saját hangszerparkjával. John Cage nevezetes gondolatától felbátorodva kezdték el a közös munkát: „Nem értem azokat az embereket, akik rettegnek az új ötletektől. Én a régiektől rettegek.”
Tavalyi, Open című lemezével a düsseldorfi Grandbrothers végleg kiemelkedett a frissebb neoklasszikus produkciók közül. Az utaztató elektronikus hangképek és a csilingelő zongoradallamok közötti összhang, ami a német duó kémiáját is meghatározza, épp annyira játékos és magával ragadó, amennyire esendően törékeny is.
További információk a koncert Facebook-eseményén!
A fesztivál programjaira a jegyek a Müpa és a BFTK jegyértékesítési pontjain, illetve a www.btf.hu honlapon vásárolhatók meg.
További információk a Budapesti Tavaszi Fesztivál weboldalán és Facebookján!