Megújult a Lángoló!
Olvasd cikkeinket az új oldalunkon, ahol az eddigieknél jóval több tartalom vár!
A világzene és különösen a középkori hangulatot kedvelők körében egyre népszerűbb Bordó Sárkány zenekar az év elején adta ki harmadik lemezét, Lány és a Sárkány címmel. A címadó dal klipje már meghaladta az 50 ezres nézettséget, de a lemezen hallható Avaldsnes című szerzeményhez készült videó online premierje itt és most van a Lángolón.
A szokatlan című insturmentális szerzemény a norvégiai Avaldsnes városáról kapta a címét, ahova ezen a nyáron negyedik alkalommal hívták vissza a zenekart, hogy az egyik leglátogatottabb norvég viking fesztiválon zenéljenek. A csapat annyira népszerű a norvég közönség körében, hogy egyik rajongójuk már tetoválást is készíttetett a zenekar nevével. A 2017-es fesztiválon a helyszínen történt egyik improvizációból született meg a szerzemény alapmotívuma, ezt fejlesztették tovább aztán hazatérésük után kompozícióvá a zenészek. A Péteri Márk (Atomic Media Kft) rendezte klip érdekessége, hogy a drónnal és földi kamerákkal rögzített képeket hét országban forgatta a stáb. Magyarországról elindulva jutunk el a norvégiai Avaldsnesbe, erdőkön, patakon, vízeséseken, hegyeken, havas szirteken át, hogy azután a fjordon, viking hajóval is átkelve érkezzünk meg az igazán hangulatos középkori viking táborba. A klip második részében látható helyszín a város közepét átszelő fjord egyik szigete. A zenei világot olyan különleges hangszerek jelenítik meg, mint a középkori duda, középkori síp, koboz, hegedű, mandocello és tapan.
A Bordó Sárkány, hivatalos nevén Régizene Rend, középkori világzenét játszik, tagjai budapesti és debreceni zenészek. Frontembere Szlama László, Junior Prima díjas kobzos, a zenekar vezetője Dickmann Roland, aki korábban nagy sikereket ért el pl. a Hollóének zenekarral, vagy pályája kezdetén, a szintén debreceni Szabó Balázzsal. Roland a debreceni VAN zenekar vezetője is. Mandocellon a debreceni underground ismert alakja, Kis Ernő játszik, hegedűn Fábi János, a Zeneművészeti Egyetem hallgatója, a dobokon pedig Szőke Miklós Márk, a Százhalombattai Konzervatórium dobtanára muzsikál. A zenekar budapesti lemezbemutató koncertje tavasszal volt a Fogasházban.
A különleges hangzást kizárólag akusztikus hangszerek megszólaltatásával érik el, melyek között sok középkori autentikus hangszer is megtalálható. A zenekar tagjai valamennyien több hangszeren játszanak, ezzel biztosítva a sokszínű, dinamikus zenei világot, melyet sokszor neveznek középkori rock and roll-nak is. A Bordó Sárkány zenekar, az elmúlt években 13 országban járt. Számos európai tematikus és világzenei fesztivál visszatérő vendégei, akik minden koncertjükön olyan fergeteges hangulatot teremtenek, hogy aki egyszer is része volt, az sosem felejti el. Zenéjük méltó módon képviseli a magyar zenei kultúra egy egyedi és különleges szeletét.
Érdekesség még az zenekar Lány és a Sárkány című szerzeményének népszerűségével kapcsolatban, hogy nem sokkal a klip megjelenése után, a dal a pedagógusok körében olyan népszerűségre tett szert, hogy az ország különböző pontjain iskolai történelem és magyar órákon mutatták be a tanulóknak. Az egyik iskolában mondat és szófajelemzés témakörben a dal szövegét elemezve jegyet is kaptak munkájukra a diákok. Rajztanárok általi kezdeményezésből számos általános iskolában több száz gyermekrajz született, melyeket a gyerekek és oktatóik nagy lelkesedéssel küldtek el a zenekarnak. A rajzok megjelentek a Bordó Sárkány közösségi média oldalán, valamint az országos média is felfigyelt az akcióra.
A posztot a Hangfoglaló Program keretében az NKA támogatta