Megújult a Lángoló!
Olvasd cikkeinket az új oldalunkon, ahol az eddigieknél jóval több tartalom vár!
A tabletek világa sokszor kicsit mostoha, hiszen a mai csúcskategóriás okostelefonok némelyike erősebb egy alap laptopnál is. De akkor mégis miért érdemes beruházni egy táblagépbe? Hogy ezt kiderítsük, kezünkbe vettünk egy Huawei MediaPad M5 lite készüléket, amit még fesztiválozni is elvittünk, és összeszedtünk olyan esetet, amihez érdemes lehet tabletet választani.
Filmnézés
A tablet gyakorlatilag erre, a médiafogyasztásra született, főleg ha még a képernyő felbontása akár jobb, mint a tévéé, amit néhány évvel ezelőtt vásároltál. Nyilván senki sem mondja azt, hogy a barátaiddal kuporodj le egy tablet elé filmet nézni, arra még mindig a tévé, sőt inkább a projektor legjobb. Egy tabletten viszont sokkal kényelmesebben tudsz sorozatokat nézni mondjuk utazás közben, legyen szó repülőről, buszról vagy vonatról, filmet nézni, ha nyaralni mentél, mindegy hogy sátorban vagy egy Airbnb szálláson vagy, és akár a fürdőkádban egy fárasztó nap után. Egyébként nézhetsz rajta tévét is, ha van előfizetésed valamelyik szolgáltatónál a Horizon Go, Telenor myTV, Telekom TV GO vagy bármilyen hasonló szolgáltatásra.
Fontos: Ha utóbbit választod, akkor keress valami biztos pontot, hogy ne essen bele a vízbe, ha pedig a házon kívül, a korlátlan gyors wifitől eltávolodva használnád, akkor ne felejtsd el letölteni a filmeket vagy sorozatokat, amiket nézni szeretnél.
Koncertvideó, zene
Egészen biztosan jól jársz egy jobb bluetooth hangszóróval, itt a hangsúly a jobbon van, vagyis ami nem úgy szól, mintha egy zenészt arra kényszerítenének, hogy egy fazékból játssza a dalait. Persze van olyan kísérleti zene, ahol ez a koncepció lényege, de most nem ezekre gondoltunk. Hanem az olyan koncertvideókra, felvételekre, amik egyébként látványban is izgalmasak, de azért mégis fontos, hogy jól is szóljanak. A tesztelt tablet hangszórórendszerét például a Harmann Kardonnal együtt fejlesztette a Huawei kifejezetten koncertterem kompatibilissé, ami a gyakorlatban több basszust és kevesebb torzítást jelent, és képes 3D térhatású hangalkotásra is, ami egyébként az előző pontnál is kifejezetten hasznos.
Fontos: Jó ötletnek tűnhet nyilvános helyen bömböltetni a zenédet, és persze biztosan vicces is ha grindcore-t vagy csak szimplán black metalt hallgatsz hangosan a villamoson vagy a strandon, de ebből nem érdemes divatot teremteni, mert legközelebb mulatós zenében fizeti vissza a sors.
Olvasás
Ha nem sorozatot néznél utazás közben vagy a strandon heverészve, akkor olvasáshoz is kézre áll a tablet. Sokkal könnyebb mintha magaddal vinnéd a könyvedet vagy akár több könyvet, ráadásul ugye míg egy könyvet az olvasáson kívül nem sok más dologra tudsz használni, addig a tabletnek a többi funkciója is a rendelkezésedre áll, nem úgy, mint mondjuk egy ekönyv-olvasóval (ahol viszont a szemedet jobban kíméled).
Fontos: Tölts le kifejezett könyvolvasó alkalmazást, hogy a fény ereje és tónusa kímélje a szemed, és hogy meglegyenek az olyan apróságok mint a lapozás élménye, a lapok textúrája, vagy hogy könyvjelzőt tudj beszúrni oda, ahol éppen tartasz.
Játék
Ha jó a képernyő felbontása, jó a hangrendszere és még erős is, akkor tökéletes arra is, hogy a telefonod helyett ezen játsz. Nyilván egyszerűbb úgy lövöldözni zombikat vagy ellenséges alakulatolatokat, hogy nagyobb képernyőn látod, honnan jönnek, pontosabban tudsz célozni és egyébként is élvezetesebb az egész mintha kicsiben játszanád. Ugyanez igaz bármelyik játékra, legyen szó autóversenyzésről, vagy hasonló színű és formájú gyümölcsök és cukorkák összepárosításáról.
Fontos: Kösd össze a játékodat a Facebookoddal vagy a Google Play rendszerével, hogy a játékodat több eszközön is lehessen játszani, vagyis ugyanonnan folytathasd a telefonodon, ahol abbahagytad a tableteden.
Jegyzetelés
A Mediapad M5 lite mellé jár egy M-Pen, közismertebb nevén toll is, amivel teljesen alkalmassá teszi az eszközt arra, hogy rajzolgass vele. Nyilván kevesen vesznek firkapapír helyett tabletet, viszont munkahelyen vagy felsőoktatásban is hasznos lehet ha azonnal meg tudod osztani a bedigitalizált jegyzeteidet.
Fontos: Ennél a tabletnél a toll elemmel működik, ezért számíts rá, hogy sok használat után lemerülhet.
Főzés közben
Igazából tökéletes hasznát veheted a főzés közben is, az túl egyértelmű és végletes lenne ha tálcának vagy vágódeszkának ajánlanánk, így nem is tesszük, viszont arra tökéletes, hogy a konyhapulton vagy az asztalon nyomon kövesd a receptet, közben meg akár zenét is hallgatsz, sőt az időzítőt is be tudod állítani rajta, vagy akár közben nézheted a focimeccset.
Fontos: Azt talán nem kell hangsúlyozni, hogy amennyiben beleborul egy kiló lisztbe, akkor az nem tesz túl jót a tabletnek. Arra viszont érdemes odafigyelni, hogy főzés közben állítsd be, hogy ne kapcsoljon ki a képernyő, mert a maszatos kézzel az ujjlenyomatolvasó sem tud sokat kezdeni, illetve a tableten sem mutat olyan jól a csokimáz vagy a pörköltszaft.
Fesztiválon és koncerten
Aki azt mondja, hogy fesztiválra vagy koncerttel tabletre járni a világ legnagyobb hülyesége, annak részben igaza van, viszont mégis egyre több ember kezében tűnik fel. Ez ugyanis az egyik legegyszerűbb, legkönnyebb és leghatékonyabb módja a hangtechnikusok és fényesek munkájának. Megdőlt az az elmélet, hogy a keverő elé érdemes állni, mert ott szól a legjobban, mióta a hangtechnikusok kimennek a közönségbe, és a küzdőtér különböző pontjain is azonnal tudnak állítgatni a tablet segítségével a hangzáson. Vagyis ha a bal oldalt elől alig lehet hallani a basszust, egyszerűen egy tablettel tud a hangmérnök korrigálni, ahelyett, hogy mindig vissza kellene neki mennie a keverőhöz a potmétereket tologatni. Hasonló a helyzet a fényesek esetében is, akik tablettel nem csak irányítani és programozni tudják a lámpákat, de a színeket is tudják változtatni.
Képszerkesztés
Azonnali képszerkesztésre és megosztásra azért jobb a tablet mint a telefon, mert nagyobb a kijelző, jobban látszik, hogy kissé túlzásba estél a színek korrigálásával, vagy valójában életlen az a kép, amit készítettél, még akkor is, ha profi géppel fotóztál. Egyébként az újabb gépek többsége tud wifi hálózatot csinálni, vagyis összekötheted a tablettel és át is küldheted rá a képeket közvetlenül. A képszerkesztő alkalmazásokkal pedig gyorsan és jóval nagyobb felbontásban meg tudod szerkeszteni őket, hogy azonnal ki is tehesd a valahova.
Fontos: Az sem baj, ha nincs a tabletedben SIM kártya, ugyanis a telefonodból könnyen csinálhatsz mobil hotspotot, hogy rá tudj csatlakozni a tablettel, vagy keresel egy erős, de biztonságos wifi hálózatot ha azonnal meg is akarod osztani a tökéletesre szerkesztett fotót.
+ 1 Fotózás
A tabletet nem feltétlenül fotózásra találták ki, habár kamerájuk alkalmas erre, sőt arra is, hogy videót készítsen. Ennek ellenére nagy kihívás elé állítottuk Bodnár Dávid koncertfotóst, és megkértük, hogy bizonyítsa be, hogy igenis lehet jó képet készíteni tablettel egy fesztiválon is, még ha nem is feltétlenül kényelmes. A kihívást simán vette, sőt adott néhány tanácsot arra vonatkozóan, mire figyelj fotózás közben, és a szerkesztés során.
Fontos: Ha tablettel vagy telefonnal, vagy igazából bármivel fotóznál egy fesztiválon, koncerten vagy bárhol, ahol emberek állnak mögötted, akkor gondolj másokra is, és bár lehet, hogy neked bőven elég ha egy kijelzőn keresztül nézed a bulit, mások lehet a saját szemükkel élveznék. Vagyis legyél ebben is olyan mint a profi fotósok, csak első két számon fotózz, vaku nélkül, a szakember többi tanácsa pedig kiderül a videóból. (Videó: Ruzsovics Dorina)