2019.11.12. 11:49 – Lángoló

Szerdától újra BUSH, tele különleges zenékkel és beszélgetésekkel

Megújult a Lángoló!

Olvasd cikkeinket az új oldalunkon, ahol az eddigieknél jóval több tartalom vár!

skeemers_studio_006.jpg

Szerdától péntekig, azaz november 13–15. között újra lesz BUSH, azaz Magyarország egyetlen kelet-európai zenei klubfesztiválja, ami éppen annyira szól a szakmának, mint az újdonságokra nyitott, igazi különlegességeket kereső közönségnek. A kulturális intézetekkel együttműködésben idén 15 ország 35 előadója érkezik a BUSH-ra.  Aki nem akar lemaradni a jövő nagy tehetségeiről, az három estén át járhatja a belvárost, ahol láthatja a régió és a vendég ország Ausztria legfrissebb, legmenőbb előadóit. Litván lo-fi punk, budapesti szexi szörfrock, román kozmikus indie gitárcsapások között bolyongani, és a sétatávra eső budapesti klubokban elkapni a közeljövő meghatározó bandáit olyan lesz, mint három napon át élőben szörfözgetni a Spotify heti kaland zenéi között.

A koncerteket a város kultikus klubjaiban, a Lärm, Robot, Instant zegzugos termeiben, valamint a Beat on the Brat, a Toldi és az Ellátóház színpadain tartják. A konferenciának pedig idén a Fészek Klub ad otthont. Mivel igazi klubfesztiválról van szó, a helyek száma limitált, a jegyek pedig rohamtempóban fogynak. Érdemes tehát időben vásárolni, és hamar becsekkolni a koncertekre, hiszen könnyen lehet telt ház a legmenőbb előadók buliján.  

A hét koncert helyszínen többek közt olyan előadók lépnek fel, mint a cseh Bratři. A prágai ikerpár elektronikában utazik, a dobos szintis hangzás pedig messzire repítette őket. A duót az idei Tallin Music Weeken a tíz legjobb fellépő egyikének választották. A román VAMA együttes frontembere, Tudor Chirila hazájában népszerű színész, előadói képességeit pedig a színpadi performanszokban is kamatoztatja. A tagok ízlésének és képzésének köszönhetően a banda teljes eklektikában utazik. Zenéjükben megtalálható a soft rock, az elektronika és a blues is. A fesztivál idei vendég országa Ausztria lesz, három osztrák fellépővel erősítve a line-upot. Egyikük, a bécsi Pressyes az analóg szintik magányából lép ki most a fényre. A pszichedelikus popban utazó zeneszerző-énekes hátizsákkal járta be a világot, és távoli kultúrák élményeit gyúrta bele egészen különleges hangzásvilágába. Az idei BUSH program magyar fronton is erősnek ígérkezik. Összesen hét hazai előadó mutatja meg, hogy nálunk is érdemes körülnézni a nemzetközi zenei ügynököknek. A Skeemers zenéjére tavaly felfigyelt a Stranger Things music supervisora, és azonnal le is igazolta őket az egyik sorozatához. A női frontemberrel zúzó surf rock bandának nem csak a zenéje forró, a róluk szóló posztot nemrég a facebook szexuális jellegű tartalomnak minősítette. A Verzió Filmfesztivállal közös bulin játszik a KEXP után óriásivá nőtt The Qualitons, akik épp most készülő vadonatúj albumukról is mutat néhány dalt. 

A BUSH konferencia programjába a nemzetközi szakma nagyjai érkeznek, hogy megvitassák a zenei élet kérdéseit. Philippe Weiss, Kendrick Lamar, Madonna és az RHCP mixere kelet-európai jelentkezők zenéit várja, amikről nyilvánosan mondja majd el véleményét. A limitált létszámú listening sessionre október 15-től lehet jelentkezni. Szintén egyedüllálló és kis létszámú lesz Sally-Anne Gross workshopja. A Can music make you sick? című tanulmány szerzője arra keresi a választ, hogy miért gyakoribbak a mentális problémák és a depresszió a zenészek körében, illetve hogy ez  jelenség hogyan orvosolható. Ezek mellett sok hasznos tudást zsebelhetnek be a konferenciára jegyet váltó látogatók a fesztiválszervezés, rajongótoborzás, rádiós játszás témakörében is. De lesz kifejezetten magyar résztvevőknek szóló, az EU-s pályázatokra való sikeres jelentkezést segítő előadás is.

Metál is lesz

November 15-én a konferenciaprogram vendégeként eljön Budapestre a kanadai Banger TV szerkesztője és hostja, Blayne Smith is, aki egy nyílt panelt fog tartani a metálról, a lemezkritikák helyzetéről, és egy listening session keretein belül magyar metáldalokat is hallgat majd. A panel moderátora Baumann Eszter (Ann My Guard) lesz, és azért emeljük ezt külön ki, mert a legkeményebb gitárzenei műfaj általában elég kis teret kap a showcase eseményeken, így ez igazi kuriózum lesz.

Csajok a szomszédból

Idén egyébként minden eddiginél nagyobb a nők aránya. A belváros népszerű underground klubjaiban zajló fesztivál egyik helyszínén, az Úri Muriban például kizárólag nők veszik át egymástól a mikrofont. Itt lép fel többek között a lengyel Tęskno is. Joanna Longić hegedűművész-énekes egyszemélyes formációjának neve magyarul elvágyódást jelent. Így nem meglepő, hogy igazi szívbemarkoló dark-popban utazik, ráadásul saját anyanyelvén énekel, ami még különlegesebbé és érzelmesebbé teszi előadását. Aki meghallgatja zenéjét, az egy Nils Frahm és Ólafur Arnalds féle nosztalgikus, melankóliával átszőtt koncertre számíthat. 

Aki inkább a vad női hangokra kíváncsi, az a shishi zenéjére tombolhat. A litván trió minden szabályt áthág. Félelmet nem ismerve keverik a rapet, a trasht, a lo-fit és a post-punkot. Zenéjük feminista kiáltvány, ami gyermeki ártatlansággal és sok humorral kritizálja a világot, miközben képtelenség nem táncolni rá. 

Az orosz Olga Maximova OMMA néven lett a moszkvai klub élet megkerülhetetlen alakja. Az elektronikus zenei producerre több nagy európai kiadó is felfigyelt, például a berlini Powerhouse. Olga a zenélés mellett a Playtronica művészeti csoporttal különféle hétköznapi tárgyakból csinál hangszert: zenélt már ruhákkal és csinált live settet ananásszal, uborkával és dinnyével is. 

Persze a magyar nők sem hoznak szégyent ránk, az idei BUSH-on zúz bandájával Sonya, surf-rock őrületét mutatja be a Skeemers, Hegyi Dóri OHNODY nevű szóló projektjével mutatkozik be, és zenekarával játszik Myra Monoka.

A részletes program és jegyinformáció a www.budapestshowcasehub.com oldalon érhető el. Itt lehet jelentkezni a limitált férőhelyes szakmai előadásokra is.

Aki pedig bele akarna hallgatni az előadókba:

A poszt megjelenését a Hangfoglaló Program keretében a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.

nka_hangfoglalo_logo_650.png


bush #hangfoglaló2019



Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása