2020.04.03. 13:57 – Lángoló

Az EU Bizottságtól kér segítséget az EJI

Az Európai Unió hozza létre az Előadóművészek Szolidaritási Alapját

Megújult a Lángoló!

Olvasd cikkeinket az új oldalunkon, ahol az eddigieknél jóval több tartalom vár!

marcus-neto-gioh4gho0-g-unsplash.jpg

Az előadások elmaradása miatt jövedelem nélkül maradt előadóművészek segítséget kérnek az Európai Bizottság elnökétől, akinek támogatására az online zeneszolgáltatásból származó bevételek méltányos megosztásában is számítanak.

Az európai közös jogkezelő szervezetek levélben kérték az Előadóművészek Szolidaritási Alapjának létrehozását az Európai Bizottság elnökétől. A tizennégy jogkezelő, köztük a spanyol, a francia, az olasz, és a magyarországi Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) Ursula von der Leyen asszonynak címzett levelében hangsúlyozta, hogy a járvány megfékezése érdekében lemondott előadások miatt Európa-szerte több mint félmillió előadóművész és családjuk jövedelme szűnt meg. Bár a nemzeti szakszervezetek és közös jogkezelők, így az EJI is, szolidaritási alapok létrehozásával próbálnak segítséget nyújtani, a probléma azonban olyan mértékű, hogy egy-egy ilyen alap nem képes azt orvosolni. 

 „Teljes képtelenség, hogy a zenészek túlnyomó többségét kihagyták a streaming bevételekből, és hogy családjaik nem támaszkodhatnak az internetes jövedelmekre.” –fogalmaztak a közös jogkezelők levelükben, amelyben leszögezik, hogy a legnagyobb, gyorsan növekvő és hamarosan talán az egyetlen bevételi forrást jelentő internetes muzsika a zeneipar bevételeinek akár 80%-át is elérheti. A zenészek jelentik a teljes zeneipar alapját, amely a világjárvány időszaka alatt csúcsbevételt termel a streaming vállalkozásoknak. Az előadóművészek azonban ebből semmit, vagy csak nagyon keveset kapnak. 

Ezt a méltánytalanságot és a jelenlegi szerződéses rendszer kudarcát a politikusok is elismerték egy irányelv elfogadásával, azonban az előadóművészek díjigényét 2021 júniusáig nem léptetik hatályba, kivéve, ha a tagállamok azt már korábban már átültetik. Az Előadóművészi Jogvédő Iroda szorgalmazza, hogy a Bizottság a jelenlegi helyzetre való tekintettel ösztönözze a tagállamokat az irányelv lehető leggyorsabb átültetésére annak érdekében, hogy minden előadóművész megfelelő díjazást kapjon felvételeinek streaming bevételéből. 

Ennek megtörténtéig a közös jogkezelők arra kérik a Bizottság elnökét, hogy e szükséghelyzet kezelésére azonnali intézkedésként hozza létre az Előadóművészek Szolidaritási Alapját. A levelet aláírta Gyimesi László, az EJI elnöke is, aki azt az abban foglaltak támogatását kérve megküldte Orbán Viktor miniszterelnöknek is.


zeneipar



Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása