2014.03.19. 09:11 – Lángoló Gitárok

Önműködő misszió – Varga Livius, az Antirasszista Világnap művészeti vezetője

Megújult a Lángoló!

Olvasd cikkeinket az új oldalunkon, ahol az eddigieknél jóval több tartalom vár!

Livius.jpgMárcius 21-e az Antirasszizmus Világnapja. Ezt a dátumot 1966-ban jelölte ki az ENSZ emléket állítva az 1960-as dél-afrikai, vérfürdőbe torkollott apartheidellenes demonstráció hatvankilenc áldozatának. Léteznek olyan folyamatok a világban, amelyek egyes embercsoportok kitaszítását kezdeményezik azoknak a köréből, akik hozzáférhetnek a mindnyájunkat megillető kulturális és anyagi javakhoz. Az Antirasszista Világnap a kultúrák egymás mellett élésének szükség- és törvényszerűségét hirdeti, elősegíti egymás jobb megismerését és elfogadását, emléket állítva azoknak, akik a rasszizmus elleni harcnak szentelték életüket. Az Antirasszista Világnap 2014-ben a kultúrán keresztül kívánja felmutatni, hogy mi az, ami összeköt és nem szétválaszt bennünket.

Az eseménysorozat egy nagyjából jól bejárható területen, Budapest népszerű Bulinegyedében, pár utcányi távolságra egymástól, több helyszínen kapcsolódik össze. A programok a U-CARE – Urban Culture Against Racism in Europe nemzetközi projekt munkái köré csoportosulnak, melynek művészeti vezetője Varga Livius, a Quimby zenekar ütőse.

Miért fontos számodra, hogy foglalkozz ezzel a kérdéssel? Mint művész van benned egyfajta küldetéstudat, hogy foglalkozz efféle társadalmi problémákkal is?

Elsősorban mint a társadalom egy tagja foglalkozom társadalmi problémákkal, "művészetemben" sokkal absztraháltabban ugyan, de szintén felmerülnek ezek a kérdések. Nagyon fontos számomra, hogy az alapvető emberi értékek mellett kiálljak. Ezek közül az egyik, hogy embertársainkat ne ítéljük meg. Pláne ne faji alapon. Ez avítt, tudományos szempontból egyenesen röhejes, mégis tragédiák szülője a mai napig.

Hogy kapcsolódtál be a U-Care projektbe? Egyáltalán, mi ez? Kik vehetnek részt benne?

A U-CARE egy nemzetközi tehetséggondozó program része, melynek neve Roots & Roots. A U-Care két éve folyik, előbbi már több mint egy évtizede. A U-Care tehetséges fiatal művészek jelentkezését várta, akiknek fontos a társadalmi felelősségvállalás, annak kifejezése. A jelentkezők egy hazai képzésen vettek részt, majd folytatták a felkészülést Németországban más európai országokból érkezett társakkal egyetemben.

A képzés nem annyira ideológiai vagy művészi továbbképzés volt, sokkal inkább arra tanított, hogy hogyan hozzanak létre önálló projekteket - értsd: művészi alkotásokat, akciókat, performanszokat - a képzésben részt nem vett környezetükkel. A U-Care-ben leginkább azt szeretem, hogy egy önműködő misszió. Olyan, mint egy iskola, ahol minden diák tanár szakos és a tanárok egymást is okítják, majd a gyűjtögetett közös tudás azonnal közzé tétetik.

Mi volt a feladatod? Hogy zárul az esemény?

Feladatom tulajdonképpen csupán az inspiráció volt. A hazai képzés során együtt gondolkodtam az ifjú művészekkel, amíg be nem indult a saját ötletgyáruk. Ez sikerült is, igen hamar szárba szökkentek az önálló ötletek. Utólag inkább csak kezdeti bátorítónak látom magam.

Hogy hogyan zárul? Nos, remélem sehogy. Szeretném, ha ez a gondolat végigkísérné a résztvevőket - és itt a nézőkre, befogadókra is gondolok- egy életen át.

Mindazonáltal igen színvonalas alkotások születtek, melyeket kivétel nélkül láthatunk március 21-én Budapesten, az Antirasszista Világnap rendezvényein.

Úgy tudjuk, nem leszel jelen március 21-én, de azért mégis szólsz az egybegyűltekhez.

Mivel magam is muzsikus vagyok, a hétvégék többnyire játékkal telnek. Nem lesz ez másként aznap sem, de jókívánságaimat, és néhány egyszerű gondolatomat egy videoüzenet fogja tolmácsolni az egybegyűlteknek.

A U-Care nyolc ország tizenegy szervezetének együttműködéséből jött létre, és célja egy rasszizmus és diszkrimináció ellenes szemlélet formálása a városi kultúrán, művészeteken és médián keresztül. Különböző kulturális háttérrel rendelkező fiatalok vesznek részt ezen a továbbképzésen, akik a 2013-as hazai szeminárium és a nemzetközi nyári akadémia után U-CARE Junior Coach-ként folytathatják pályájukat. Mivel a program résztvevői szintén fiatalok, könnyebben tovább tudják adni ezeket az értékeket kortársaiknak, mint az idősebb generációk képviselői. A U-CARE üzenetét workshopokkal, különböző rendezvényekkel népszerűsítik, így szólítva meg több ezer európai fiatalt.

Az Antirasszista Világnap részletes programja:

16:00 - Kerekasztal-beszélgetés
Helyszín: Gödör Klub
Az Európai Hálózat a Rasszizmus Ellen (ENAR) magyarországi árnyékjelentésének bemutatása. Az anyag a 2012 márciust követő egy éves időszakot mutatja be. A szerzők fókusza a romákat és a bevándorlókat érő rasszizmus illetve diszkrimináció volt a foglalkoztatás területén. Az ENAR által kiadott jelentések célja Európa szerte a döntéshozók tájékoztatása az adott terület helyzetéről. Kerekasztal-beszélgetés a jelentésről, moderátor Lőrincz Marcell.

17:00 – Lencsevégen a diszkrimináció, IntergrArt – kiállítás-megnyitó
Helyszín: 400

Lencsevégen a diszkrimináció
Nadobán Nóra az Urban Culture Against Racism in Europe (U-CARE) program keretében amatőr és profi fotósok számára hirdetett pályázatot Lencsevégen a Diszkrimináció címmel a negatív megkülönböztetés ellen.

IntegrArt
Érdekes, mások számára is fontos történetei mindenkinek vannak. Azoknak, akik messziről jöttek, egy idegen országban próbálnak utat találni maguknak, pedig egész biztos, hogy vannak olyan történetei, amiket nehéz elmondani, könnyebb megmutatni. Miért kell elhagynia valakinek az otthonát, családját, barátait, miért kell egy számára idegen környezetben, kultúrában boldogulnia? A digitális történet egy 1−3 perces film, amivel bárki elmesélheti és megoszthatja másokkal saját történetét személyes fényképeivel. Az IntegrArt-programban a Magyarországon élő menekültek és menedékkérők történeteit szeretnénk elmeséltetni az ide érkezőkkel és megismertetni az itt élőkkel.

18:00 – Megnyitó
Helyszín: Gödör
A rendezvényt megnyitja:
Molnár Bálint - igazgatóhelyettes, Európa Tanács - Budapesti Európai Ifjúsági Központ
Karvalits Ivett - kampánykoordinátor, Online Gyűlöletbeszéd Ellenes Kampánybizottság
Téglásy Kristóf - főosztályvezető, EMMI - Ifjúságügyi Főosztály
Varga Livius - művészeti vezető, U-CARE projekt
Lőrincz Marcell - elnök, Szubjektív Értékek Alapítvány

18:00 – Szimpatikus? – Virtuális fotósorozat az emberek elfogadásáról
Helyszín: Central Passage
Mitől találunk valakit szimpatikusnak? A sztereotípiákkal kapcsolatos reakciókra hívja fel a figyelmet Zsák Kata fotósorozata. Hogyan változik a bennünk kialakult kép egy átlagos lányról és fiúról, ha vallási-, faji-, társadalmi ismertetőjeleket látunk rajtuk? Mennyire és milyen gyorsan alakítjuk véleményünket egy-egy jelkép láttán? És legfőképpen miért?

2 arc – számtalan érzés és reakció
Miért tartunk valakit szimpatikusnak, a másikat pedig nem? Mitől rokonszenvesebb egy nő, mint egy férfi? Ki a bizalomgerjesztőbb, egy keresztény, vagy egy muszlim? Egy hippi vonzóbb, mint egy skinhead?
Fotó: Zsák Kata
Modellek: Zsák Éva és Németh Róbert
Közreműködnek: Fél 8 Csoport, W. Tamás Stúdió

18:30 – Eszterlánc, egyeNlŐ - filmvetítés és beszélgetés (két rövidfilm és beszélgetés az alkotókkal - Kovács Nikolett és Eichner Hanna alkotásai)
Helyszín: Gödör Klub

Eszterlánc
Eszterlánc. Nők körtánca, ahol nem mindegy, ki fogja a kezed, és nem csak rajtad múlik, "kifordulsz-e". A sajókazai cigánytelepen élő nők öt éve. Történetek, amik több ponton közösek, mégis máshová vezetnek - több szempontból különböznek, mégis ugyanazok. Cérna volna, selyem volna, mégis kifordulna?
Rendező, szerkesztő-riporter: Kovács Nikolett
Operatőr, vágó: Nagy Roland, Dicső Dániel

egyeNlŐ
Andrea, Bogi, Dorina, Janka, Vivi. Egy film, öt nő.
A film öt nőt mutat be, Andreát, Bogit, Dorinát, Jankát és Vivit. Sok mindenben mások, sok mindenben hasonlítanak. Egy átlagos napjukba engednek betekintést, külön-külön gondolkoznak ugyanarról; nőiségről, identitásról, magukról és másokról.
Rendező: Eichner Hanna
Operatőr: Chilton Flóra
Gyártásvezető: Lendvai Lilla, Pelbát Gergely
Grafika: Ászity Boglárka
Szereplők: Balogh Vivien, Baranyiné Békés Andrea, Kollárszky Boglárka, Kormos Janka, Szlovák Dorina

19:00 - Song-óra bemutatja: VisszajátszMa
Helyszín: RoHAM Bar
Az előadás a Song-óra összművészeti színtér kezdeményezésével, Songoro Fatime vezetésével valósul meg. A tizenhét tagú stábban egymást korábban nem feltétlenül ismerő előadó - és alkotóművészek dolgoznak együtt. Az előadás leginkább a kísérleti színházhoz áll közel, mondhatni a fluxusmozgalom folytatásaként tekinthető művészeti irányzat.
Közreműködik: Bessenyei Kati, Farquhar Anna, Fodor Réka, Jánosi Ágnes, Sugár Zsófi, Zahár Fanni, Egri Márton, Földi Balázs, Gyarmati Gábor, Őrsi András, Pivarnyik Balázs, Simon Gergő, Táborszky Bence, Tyukász Botond, Várvölgyi Szabolcs, Weil András

20:30 – Oláh Krisztián Trio & Colour Art Ensemble - Harmonies against racism
Helyszín: Gödör Klub
Az Oláh Krisztián Trio a dzsessz irányából, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola növendékeiből alakult Colour Art Ensemble pedig a komolyzene oldaláról közelít egymás felé az. A két műfaj különleges együttélésével, keveredésével közösen kívánják felhívni a figyelmet az egyenlőség és a rasszizmus elleni küzdelem fontosságára a fiatal zenészek.
Oláh Krisztián Trio:

Oláh Krisztián – zongora, Schildkraut Vilmos – bőgő, Serei Dániel - dob
Colour Art Ensemble:
Frecska Rebeka – fuvola; Gaján Evelin – oboa; Nagy Mózes – klarinét; Révész Márk – kürt; Lorx Laura – fagott; Veres Sibil, Radics Beatrix, Toth Barbara, Ribly Péter - hegedű; Váradi Gyula, Ruisz Alexandra, Fehér Hanga, Nyári Kornél – másodhegedű; Nagy Teodóra, Kindlinger Jessica – brácsa;
Mohácsi Olivér, Kovács Gábor – cselló; Kristófi Bence - bőgő

22:00 – ROMOK – monodráma
Helyszín: Spinoza
1 asztal, 1 szék, 1 színésznő, 1 apa, 1 anya, 1 fiú, 1 lány, 1 nap + 1 bűntett. Hajnali öt órakor elindul egy roma család átlagos munkanapja. Minden ugyanúgy történik, mint mindig, csak ma valami másképp és semmi sem lehet ugyanolyan, mint eddig.
Írta: Molnár Dávid Márk / Spolarics Andrea
Rendező: Spolarics Andrea
Játssza: Radácsi Gabriella
Díszlet / Technika: Markovics Melinda
Smink: Berkeczi Liliána
Plakát: Varga Zoltán

22:00 – Euro-African Playground – koncert
Helyszín: Gödör Klub
Fellép: Mbaye Ndiaye - ének, djembe; Cheikh Ibrahima Fall - ének, djembe, balafon; Szendi Gábor – percussion; Dés András – percussion; Mogyoró Kornél – percussion; Czibere József – percussion; Kiss Benedek – basszusgitár; Ávéd János – szaxofon; Weisz Gábor – szaxofon; Mike Gotthard – gitár;
Fenyvesi Márton – gitár; Alex Baboian – gitár; Tóth Mátyás – gitár; Tálas Áron – billentyű; Dylan Coleman – billentyű; Juhász Márton – dob

23:00 - M.E.S.É.T. - Mondj egy Sztorit És add Tovább
Helyszín: Central Passage
A magyar népmesék világából ihletet merítve három fiatal tervező igyekszik megoldást találni arra, hogy a tolerancia minden embert megillessen, bárki is legyen ő a világban. A divat formakultúráját felhasználva mutatják meg, hogy a kifutó nem csak a nagyokról szól, hanem az önálló tervezőkről és az önálló gondolatokról is. Céljuk, hogy ruháik és kiegészítőik által – melyeket nem profi modellek viselnek – megmutassák, hogy minden ember gyönyörű, és úgy különleges, amilyennek született. Az elfogadásról mesélnek, elkalauzolva minket a Fehérlófia és a Macskacicó világába.
Tenczer Zsófia - ötvös-fémműves, projektvezető
Károlyi-Horváth Klaudia - ötvös-fémműves
Tenczer Zita - textiltervező

23:30 – A.K.K.E.D.E.T.P.H.I.A.I. – koncert
Helyszín: Gödör klub
A Závada Péter (Újonc) és Süveg Márk alkotta underground hiphopcsapat okos-érzékeny költészete egyaránt szól szívnek, léleknek, agynak.

00:30 – Simon Iddol / party
Helyszín: Gödör klub

22.00 Karanyi, Kovary (neo, Discopolis), Revue
Helyszín: Corvintető


interjú quimby varga livius antirasszista világnap



Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása