Megújult a Lángoló!
Olvasd cikkeinket az új oldalunkon, ahol az eddigieknél jóval több tartalom vár!
Hétfőn este kiderült, hogy miért olyan nagy durranás ez a Tidal és miért kellett úgy tenni, mintha most indulna, miközben már fél éve működik. Azért, mert nem csak Jay-Z a tulajdonosa, hanem egy rakás A-listás zenész. Olyanok, akik jelenleg tényleg meghatározóak a zeneiparban, róluk szólnak a hírek, velük van tele a sajtó. Ők lettek úgy bemutatva, mint a Tidal tulajdonosai:
- Alicia Keys
- Win Butler és Régine Chassagne az Arcade Fire-ből
- Beyoncé
- Calvin Harris
- Chris Martin a Coldplayből
- Daft Punk
- Jack White
- Jason Aldean
- J. Cole
- Jay-Z
- Kanye West
- Deadmau5
- Madonna
- Nicki Minaj
- Rihanna
- Usher
Miután mindenki felment a színpadra, Alicia Keys mondott egy beszédet arról, hogy mennyire meg fogja változtatni a zeneipart az, hogy ennek a cégnek a zenészek a tulajdonosai, akik egyrészt tudják mit szeretnének, másrészt csak ők képesek a legjobbat biztosítani az előfizetőknek is. Az esemény alatt ők nagyon örültek maguknak, biztos én is örülnék, ha vennék egy nagyjából Deezer-feltöltöttségű zenei szolgáltatót. Annyira komolyan vették a dolgot, hogy még egy szándéknyilatkozatot is aláírtak arról, amit Alicia Key elmondott szóban. Aztán levonultak a színpadról és ennyi. Ez volt a marketing.
Ami pedig a lényeg, hogy ezek a zenészek vettek egy olyan streaming szolgáltatót, ami kizárólag fizetős opcióval rendelkezik és van CD minőségű verziója is. Plusz természetesen az, hogy a nevük rengeteg más zenészt is beállíthat a Tidal mellé. (Az aláírás alatt például a nagy zeneipari harcos Radiohead szólt, nem tudom jelent-e valamit.) Taylor Swift már ott is van a Tidalen, miközben egy olyan szolgáltatónál sem található meg a zenéje, ahol van ingyenes opció is. Az, hogy a kis független cégek mennyit fognak majd profitálni ebből kiderül, de gondolom nem véletlenül van benne a buliban például Jack White sem, aki hitelességet adhat feléjük is.
A Billboard amúgy úgy tudja, hogy a bemutatott zenészek mind három százalék részesedéssel rendelkeznek a cégben, kivéve Jay-Z-t, aki a maradékon osztozik közelebbről meg nem nevezett más befektetőkkel és lemezkiadókkal.
Egyelőre itt tart az ügy, nagy a lelkesedés. Ráadásul már az exkluzív tartalmak is jönnek. Rihanna új kislemeze például csak itt hallható, de csak itt látható a White Stripes első tévés fellépése valamint a Daft Punk 2006-os filmje, az Electronica is. Aki pedig a sztárok ajánlásaira vágyik, hallgathat olyan playlisteket, amiket az Arcade Fire vagy a Coldplay tagjai válogattak össze.
Az pedig meglehetősen furcsa érzés, hogy minderre a magyaroknak nem kell egy pillanatig sem várniuk, mivel benne vagyunk abban a 31 országban, ahol már elérhető a szolgáltatás.