Megújult a Lángoló!
Olvasd cikkeinket az új oldalunkon, ahol az eddigieknél jóval több tartalom vár!
Hogy kicsoda George Floyd? Aki olvas újságot, néz híreket, biztosan találkozott vele, vagy legalábbis látta azt, hogy mi robbant ki azután, hogy a 46 éves afroamerikai férfi május 27-én, letartóztatás közben elhunyt Minneapolisban. Floyd a legfrissebb orvosszakértői vélemény szerint azért halt meg, mert egy rendőr majdnem kilenc percen keresztül a nyakán térdelt, miközben Floyd többször jelezte, hogy nem kap levegőt. Az esetet rögzítették is, ebből lehet tudni, hogy a rendőrt egyáltalán nem érdekelte, hogy Floyd nincs jól, és ezt jelzi is, ahogy az sem, hogy már egy társa is szólt, hogy oldalára kéne fordítani a letartóztatottat.
A hivatalos hatósági jelentések szerint Floydra azért hívtak rendőrt, mert állítólag hamis húszdollárossal akart fizetni egy boltban, majd pedig azért használtak ellene erőszakot, mert ellenállt a letartóztatásnak. Utóbbit cáfolja, hogy többen is rögzítették az egész esetet, amin Floyd egyáltalán nem mutat ellenállást, és az sem világos, miért kellett a legdurvább kényszerintézkedést alkalmaznia a rendőröknek. (A nyakra térdelés sok amerikai államban amúgy is tilos, de Minneapolisban is csak akkor engedélyezett, ha nincs más módja a letartóztatásnak.)
Azóta Amerika történelmének legnagyobb tüntetéssorozata kezdődött, amin még a rendőr gyilkosság miatti letartóztatása sem enyhített, és ami több helyen már áldozatokat is szedő zavargásba csapott át.
A tüntetések egyébként nagyrészt békések (vagy annak indulnak), és már túlnyúlnak az Egyesült Államok határain is. Sok országban az amerikai nagykövetségek előtt tiltakoztak a rasszizmus ellen és skandálták a Black Lives Matter jelmondatot.
E mellé állt oda gyakorlatilag egy az egyben a teljes szórakoztatóipar, és emiatt sötétült el töménytelen mennyiségű zeneipari szereplő közösségi médiás oldala #TheShowMustBePaused hashtaggel és a Blackout Tuesday zászlaja alatt. De leállnak a webshopok is, nem tesznek ki posztot a zenekarok, zeneipari szereplők stb.
Ezt a mozgalmat Jamila Thomas és Brianna Agyemang indította el, akik mindketten zeneipari vezetők, és mindketten fekete nők. Ezzel szeretnék egyrészt kiállni George Floyd mellett, másrészt felhívni a figyelmet arra, hogy a zeneiparban is mélyen ott van a mai napig a rasszizmus, és ezek után nem szabad ugyanúgy folynia az életnek. Pláne úgy, hogy a zeneipar a feketék művészetéből lett multimilliárdos úgy, hogy ők maguk a mai napig másodrangú szereplői annak.
Teljesen felesleges felsorolni, hogy ki csatlakozott ehhez a megmozduláshoz, elég csak felmenni a Facebookra vagy Instagramra, és inkább olyat lesz nehéz találni, aki nem. Érdekesség, hogy még az a Phil Anselmo is csatlakozott, akit néhány éve white powerezés miatt közösített ki a zeneipar egy időre, illetve az állandóan rendőrökkel pózoló Five Finger Death Punch tagjai is kénytelenek voltak megszólalni, egyszerre ítélve el a rendőri erőszakot és a nem békésen tüntetőket. Zoltan Bathory gitárost (aki maszkot vitt a Las Vegas-i rendőröknek pár hete) például meg is kérdezték, hogy ezek után is támogatja-e még a rendőröket, és ő erre elmondta, hogy igen, támogatja, de az olyanokat nem, akik George Floyd halálát okozták, és ő is kiállt az elhunyt mellett.
De amúgy tényleg elég csak felmenni az internetre, pörgetni kicsit a Facebookot, és látni fogja mindenki, miről van szó.